Czym jest upadłość konsumencka?

Co jakiś czas słyszy się o upadłości konsumenckiej, choć większość z nas taki stan rzeczy utożsamia z firmą. Nie jest to jednak do końca prawda, bo taką upadłość może ogłosić także i osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, choć miejsce może mieć to nie częściej niż raz na dziesięć lat. Poza tym nie oznacza to oczywiście tego, że możemy pożyczać, ile chcemy, a następnie tych pieniędzy nie oddawać. Warto w związku z tym temu terminowi przyjrzeć się nieco bliżej. Co zatem rozumiemy przez taką upadłość i kiedy możemy ją ogłosić?

Wniosek o upadłość

Zacząć trzeba byłoby tutaj od tego, że upadłość to nie tyle umorzenie całości długu, ile rozbicie go na mniejsze raty. W praktyce więc cały sęk tutaj w tym, że osoba zmagająca się z problemami finansowymi będzie nadal spłacać taki produkt, ale dłużej i w niższych ratach. Zauważmy jednak, że upadłość konsumencką ogłosić może jedynie sąd. Wcześniej musimy natomiast złożyć w nim stosowny wniosek.

Na całe szczęście obecnie nie wiążę się to już z opłatą rzędu kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych jak miało to miejsce wcześniej. Dziś opłata ta wynosi jedynie trzydzieści złotych, a więc w zasadzie o decyzję taką ubiegać się może niemal każdy.

Warto czy nie?

Wydaje się, że dla wielu dłużników jest to doskonała okazja do tego, aby umorzyć całość długów bądź przynajmniej ich część. Zdarza się bowiem, że sąd, który nie widzi szansy na spłatę zobowiązań przez dłużnika, jest w stanie umorzyć całość zobowiązania, choć nie zdarza się to często.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *